Merkez Bankası Resmen Açıkladı: 500 ve 1000 Liralık Banknotlar Geliyor

Türkiye’de görülen yüksek enflasyon, dolaşımda bulunan banknotların değerini her geçen gün eritirken, artık fiziki para ile alışveriş yapmak işkence haline gelmiş durumda.

Ortalama bir harcama için desteler dolusu paralar taşımak gerekirken, tedavüle girdiğinde 150 dolara yakın değeri bulunan 200 lira, artık 6 dolar seviyelerinde. Yaşanan kur şoku, yeni banknotları kaçınılmaz hale getirirken, bir süredir çıkarılacağı belirtilen 500 ve 1000 TL’lik banknot iddialarına Merkez Bankası devamlı kapıyı kapatmıştı.

500 ve 1000 LİRALIK BANKNOTLARA YEŞİL IŞIK

2024’ün ikinci enflasyon raporunu açıklayan Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’a yöneltilen yeni banknot sorusuna ilk kez yeşil ışık yakıldı. “500 TL ve 1.000 TL’lik banknot basılacak mı?” diye sorulan Karahan, verdiği cevapla yeni banknot basımına kapıyı kapatmadı.

Para basımına karar verilirken nelere dikkat edildiğini anlatan Karahan, “Üst banknota ihtiyaç olup olmayacağı birçok faktöre bağlı. Finansal analizlere, teknik değerlendirmelere göre biz buna karar veriyoruz. Bu kapsamda tedavüldeki küpür kompozisyonlarının değişimlerini dikkate alıyoruz. Bu yaptığımız analizler sonucunda ihtiyaç olursa gerekli adımları atacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x