Tesla Çin ve Avrupa’da fiyatları düşürünce hisseler çakıldı

Çin’de Tesla’nın popüler modeli Model 3’ün yükseltilmiş versiyonunun fiyatı, 14.000 yuan (yaklaşık 1.930 dolar) düşürülerek 231.900 yuan (yaklaşık 32.000 dolar) olarak belirlendi. Almanya’da ise Model 3’ün arkadan itişli versiyonunun fiyatı 42.990 Euro’dan 40.990 Euro’ya (yaklaşık 43.670 dolar) indirildi. Tesla’nın hisse senetleri, bu indirimlerin açıklandığı Pazartesi günü borsanın açılış öncesi saatlerinde %3’ten fazla değer kaybetti. Bu durum, şirketin kar marjları üzerindeki baskıları ve pazar dinamiklerindeki değişiklikleri yansıtıyor.

Tesla temsilcileri, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde de benzer fiyat indirimleri yapıldığını belirtti. Bu adımlar, Tesla’nın ABD’de Model Y, Model X ve Model S modellerinde 2.000 dolarlık indirime gidilmesi ve Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) yazılımının fiyatını 12.000 dolardan 8.000 dolara çekmesinin ardından geldi.

Elektrikli araç sektöründe rekabet giderek kızışırken, Tesla’nın küresel otomotiv pazarının en büyük oyuncularından biri olarak konumunu korumaya çalıştığı görülüyor. Şirket, özellikle Çin’deki rakipleri tarafından sunulan daha uygun maliyetli modellere karşı rekabetçi kalabilmek için fiyatlarını düşürmeyi sürdürüyor. Ek olarak, Tesla, yüksek borçlanma maliyetlerinin tüketici harcamalarını olumsuz etkilediği bir dönemde, eski araç modellerini hızla güncelleme çabası içinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x